fereshtegan-online
تازه ترین مطالب مفید سایت
تازه های کتابخانه الکترونیک
تازه های بانک سوالات

ویدا قادی دانش آموز پایه هفتم مائده درکی

سه شنبه 21 اردیبهشت ماه 1400
یک ماه قبل

در روزگاران گذشته، دریکی از روستاهای جنوب کشور ،مردی دامدار ، که بیشتر دام ها ی او شتر بودند ،زندگی می کرد. او عادت داشت هر روز برخی از دام های خود را به چرا ببرد.

در یکی از روزهای بهاری که مرد دامدار، شتران خود را به چرا برده بود ،هوا ابری شد و بعد از چند دقیقه ،رعد و برق شدیدی رخ داد .شتران ترسیدند و یکی یکی به اطراف پراکنده شدند.

طولی نکشید که رعد و برق تمام شد و مرد دامدارسعی کرد شترهایش را که هریک از ترس، زیر بوته پنهان شده بودند را دوباره دور هم جمع کند تابه چریدن خود ادامه دهند . او آنها را یکی یکی دور خود جمع کرد بعد از کمی درنگ و شمردن شترها متوجه شد یکی از شترها در میان شترهای دیگر نیست . او بسیار گشت تا شاید بتواند شتر را بیابد اما شتر نبود که نبود! او قسم خورد که اگر شترش را بیابد شترش را به یک درم ، به یابنده بفروشد .

در روزی دیگر ، مرد دامدار شترانش را به چرا برد .شترها در حال چریدن و استراحت کردن بودند و صدا در می آوردند و دامدار نیز آواز می خواند که صدایی از پشت بوته ها آمد. چوپان که فکر کرد ،گرگ است بدون سر و صدا چوبی را برداشت و به طرف بوته ها رفت ؛تا اینکه دید شتر گمشده اش صدای گله را شنیده و به سمت گله آمده است.

چوپان خوشحال و شاد در حال بازگشت به خانه بود که به فکر قسمی که خورده بود افتاد . او که دید شترش حیف است و حتی بیشتر از صد درم می ارزد از سوگند خود پشیمان شد . اما از سویی دیگر نمی توانست قسم خود را بشکند و به این دلیل کل راه خانه در فکر قسمش بود. به خانه که رسید گربه ای را دید که لب پنجره خانه اش نشسته و میومیو می کند .فکری به ذهنش رسید که اگر فکر را عملی می کرد هم قسمش را نمی شکست و هم شتر برایش می ماند. او تصمیم گرفت ، گربه ای را بگیرد و با استفاده از قلاده ،گربه را به گردن شتر آویزان کند و گربه را به صد درم و شتررا به یک درم منتها با هم بفروشد.

فردای آن روز همین کار را نیز انجام داد و در روستا داد زد گربه ای را به صد درم و شتری را به یک درم ولی باهم می فروشم ،آیا کسی میخرد؟

شخصی ،مرد دامدار را صدا زد و نزد او رفت. و گفت:« این شتر بسیار ارزان بود اگر این قلاده را در گردن نداشت.»


لیست نظرات
ارسال نظر
نام:
تلفن تماس:
پست الکترونیک:
وب سایت:
نظر:2021 © تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به « Fereshtegan-Online.ir » می باشد.