fereshtegan-online
تازه ترین مطالب مفید سایت
تازه های کتابخانه الکترونیک
تازه های بانک سوالات

ویدا قادی دانش آموز پایه هفتم مائده درکی

سه شنبه 21 بهمن ماه 1399
4 ماه قبل

ضرب المثل:

بارکج به منزل نمی رسد


متن بازنویسی شده تو سط دانش آموز:

روزی بود و روزگاری . زرگری دغل باز در روستایی مشغول به کار بود . که کارش رونق زیادی داشت .آن زرگر به مردم می گفت: طلاهای شکسته ی شما را خریداری می کنم . و آنها را باهزینه های کمی برای شما تعمیر می کنم وبه شما پس خواهم داد.

مردم نیز که چنین چیزی را از خدا می خواستند ،طلاهایشان را به او می دادند .تا برایشان تعمیر کند . اما این زرگر دغل باز به جای طلای واقعی به آنها طلای قلابی به آنها می داد و طلاهای مردم را برای خود نگه می داشت تا پس ا ز زیاد شدن آنها را به شهر ببرد و بفروشد و سپس به روستای دیگری رفته و در آنجا مشغول به کار شود.

همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه یک روز یکی از اهالی روستا که زمانها ی یکی از ثروتمندترین مردان روستا بود به دلیل خشک شدن باغش ورشکست شد. او مجبور شد به شهر برود تا طلاهایی که در طی این سال ها خریده بود و در دست همسرش هنگام کار کج و کوله شده بود ،پیش زرگر ببرد تا آنها را تعمیر کند.

زرگر پس از چند ساعت تمام طلاها را تعمیر کرد.البته او باطلای قلابی ،طلاهایی شبیه به همان طلاها ساخته بود وبه مرد تحویل دادو در طی این ساعت همه سرگذشت خود را برای مرد زرگر تعریف کرد . مرد زرگر که ازماجرا خبردار شده بود ،تصمیم گرفت بار و بندیل خود را جمع کند . و از شهر خارج شود.

مرد که وقتی به طلافروشی رفته بود تا طلاهایش را پس بگیرد،فهمیده بود که زرگر فرار کرده است و بلافاصله ناامیدانه راه روستا را درپیش گرفت.

مرد زرگر به دلیل عجله ی زیاد و وقت کم بارش را آنقدر نامحکم بسته بود که بارش از چند جای طناب به بیرون زده بود. راه روستا را به مقصد شهر در باریکه راهی که تنها اسب او جا می شد ، در پیش گرفت. زرگر چون بارش را کج وکوله بسته بود در یکی از کیسه های طلا باز شده بود .البته بدون اینکه خودش متوجه بشود . ویکی یکی طلاها از کیسه پایین می افتادند.

مرد روستایی که قبلا با مردمان روستا هماهنگ کرده بود و ما جرا را برایشان تعریف کرده بود . همه ی مردم از راه رسیدند و طلاهای خود را پس گرفته وزرگر را به دادگاه تحویل دادند تا جریمه شود و درس عبرتی شود . در این وقت بود که یکی از مردان روستا فریاد زد : «بارکج به منزل نمی رسد.»


لیست نظرات
3 ماه قبل
سرشین حسینی
عالییی👏
ارسال نظر
نام:
تلفن تماس:
پست الکترونیک:
وب سایت:
نظر:2021 © تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به « Fereshtegan-Online.ir » می باشد.