fereshtegan-online
تازه ترین مطالب مفید سایت
تازه های کتابخانه الکترونیک
تازه های بانک سوالات

مرجان رستمی و دلنیا شهبازی دانش آموزان پایه هشتم مائده درکی

سه شنبه 21 بهمن ماه 1399
4 ماه قبل

متن حکایت:

حاکمی دو گوشش ناشنوا شد.مداوای طبیبان هم اثری نکرد.حاکم از این پیشامد که باعث شد او دیگر صدای هیچ مظلومی را نشنود ،بسیار ناراحت بود و نمی دانست چه کند . روزی شخص دانایی ،نزدش رفت و با اشاره و به کمک نوشتن به او گفت :« ای سلطان ،چراغمگین هستید؟ شما یکی از حس های خود را از دست داده اید ،خداوند به شماحواس دیگر هم داده است که سالم اند ،،آنها را به کار بگیر حاکم ،کمی اندیشید و گفت:ای حکیم، راست می گویی من از نعمت های دیگر غافل بوده ام.

متن بازنویسی شده توسط دانش آموزان:

در زمان های قدیم پادشاه قدرتمندی در مصر فرمانروایی می کرد که افراد زیادی به تاج و تخت او حسودی می کردند بخصوص یکی از اقوام نزدیک او ، روزی تصمیم گرفت که او را از پادشاهی برکنار کند و بلایی سرش بیاورد.

تا اینکه یک شب دست به کار شد وبه او حمله کرد ،پادشاه حتی روحش هم از این ماجرا بی خبر بود و با سر و صدای او از خواب بیدار شد. هردو شمشیر به دست به همدیگر حمله کردند و به شدت درگیر شدند و متأسفانه شمشیر آن شخص به گوش پادشاه صدمه زد و بر اثر این ماجرا ،شنوایی اش را از دست داد.

پادشاه را نزد پزشکان زیادی بردند اما همه ی آنها یک حرف می زدند و می گفتند او دیگر هیچ درمانی ندارد و پرده گوشش آسیب بسیار جدی دیده است.

پادشاه که خیلی مهربان و دلسوز بود ؛باخود گفت:« از این به بعد نمی توانم درخواست کمک فقرا و افراد مظلوم را بشنوم و به آنها کمک کنم و به خاطر این ماجرا خیلی غمگین و ناراحت بود.

در آن شهر دانشمندی زندگی می کرد وقتی ماجرا را شنید نزد پادشاه رفت و با نوشتن به او گفت:«عالیجناب ناراحت نباش .درست است که شنوایی خود را از دست داده اید اما خدای دانا به شما حواس های دیگری مانند ؛بویایی،چشایی و لامسه عطا کرده است که همه ی آنها سالم و صحیح هستند و می توانی از آنها استفاده کنی و با کمک آنها کارخیر انجام دهی.

پادشاه به فکر افتاد و گفت : چرا خودم به اینها فکر نکرده بودم! و از آن مرد تشکر کرد اوگفت: ممنون که این نعمت های با ارزش را به من یاد آوری کردی و از آن روز درس بزرگی گرفت و فهمید خداوند هر نعمتی را که از او بگیرد حکمتی دارد و چندین برابرش را به او می بخشد و بعد ازآن اتفاق ،پادشاه حتی از قبل هم بیشتر به فقیران و مشکلاتشان رسیدگی می کرد.
لیست نظرات
4 ماه قبل
شادمان شهبازی
😍موفق باشید😍
4 ماه قبل
سمیه قادری
عالیییییی بود....
3 ماه قبل
کانی کریم نژاد
بد نبود
یک ماه قبل
آوا
آخرش ندونستم چی شد 😐
ارسال نظر
نام:
تلفن تماس:
پست الکترونیک:
وب سایت:
نظر:2021 © تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به « Fereshtegan-Online.ir » می باشد.